Baca sektöründe faaliyet gösteren ANT KALIP, 1958 yılında metal ve plastik parçalar için kalıp üretmek üzere kurulmuştur . İsmini çalışkanlığı ve yardımlaşması ile bilinen karıncadan alan ANT KALIP kuruluşundan bugüne aynı zamanda ismiyle uyumlu verdiği sözleri tutmayı da ilke edinmiştir
Ülkede filizlenen otomotiv sektörüne 1965’de ANT KALIP da dahil olmuş, yan sanayi olarak “Otoyol Iveco”, “Ford Otosan”, “Tofaş”, “Toyota”, “Otokar” ve “Mercedes Türk” gibi firmalara üretim yapmıştır. 1983 yılında da beyaz eşya sektörüne de yan sanayi olarak adım atmıştır.
Gelişim , değişim ve kaliteye önem veren ANT KALIP, beraber çalıştığı her firmanın çözüm ortağı olmuş böylece önce müşteri ilkesini firma kültürünün bir parçası haline getirmiştir.’ÖNCE SORUNU ÇÖZ SONRA MALİYETİ KONUŞ’ yaklaşımı bir çok firma ile uzun süreli ilişki sağlamıştır.
1998’de baca üretimine başlayan ANT KALIP, kısa bir süre içinde bu sektörde yurt içinde lider olmuş ve bu dalda dünya markası Muelink & Grol grupla ortaklık kurmuştur. 2007’de ANT KALIP ile Muelink& Grol arasında gerçekleşen birleşme ANT KALIP’ın yeni yatırım,müşteri ve ihracat pazarı ile yükselişini hızlandırmıştır.
ANT KALIP cihaz imalatçısı önder firmaların en başarılı tedarikçi ve kalite ödüllerini alarak başarısını tescillemiştir. 2006 yıllında ilk ihracatını yapan ANT KALIP, 2016 itibarıyla 17 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır.
Yenilikçi anlayışıyla ANT KALIP halen tartışmasız baca sektörünün öncü firmalarındandır.
ANT KALIP gelişen teknolojiye uyum sağlamak için araştırma ve geliştirmeye önem vermekte ve gerekli yatırımı yapmaktadır.
Hedefimiz Dünyada tanınan isim ve kalitemizi sürekli kılmak , dinamik ,kararlı genç ekibimizle daha yukarı seviyelere taşımaktır.